Ďalším dôležitým krokom je vertikutácia, pred ktorým je potrebné trávnik na krátko pokosiť. Vertikutáciou sa odstráni trávna plsť, ktorá sa počas vegetačného obdobia vytvorila. Zamedzí sa tak tiež usadeniu plesní a hubových chorôb v trávniku a na jar potom následnému výskytu plesnivých a prázdnych miest v trávniku. Po vertikutácii je možné previesť dosiatie trávnou zmesou.
Najdôležitejším krokom je hnojenie. Základom jesenného trávneho hnojiva je dusík, fosfor a draslík (ako v každom trávnom hnojive), no hlavný rozdiel spočíva práve v množstve draslíka, ktorý je prioritne zodpovedný za odolnosť trávnika voči zimným mrazom a plesňovým chorobám. Nadbytok dusíka v jeseni predlžuje vegetačnú dobu trávnika, spomaľuje jeho „vyzrievanie“ a zhoršuje sa prezimovanie tráv. Prehnojené porasty sú často napadané plesňou snežnou. Naopak, zvýšený prísun draslíka v jesennom období zvyšuje odolnosť proti mrazu, vlahovému deficitu, chorobám a škodcom, podporuje vyzrievanie pletív. Pri jeho nedostatku sa tvoria slabšie pletivá a tenšie steny stebiel, čím sa obmedzuje ich pružnosť, zvyšuje sa poliehanie stebiel, klesá odolnosť proti nízkym teplotám a suchu a rovnako aj mechanická ochrana proti parazitom.
Jesenné trávnikové hnojivá prinášajú pre trávnik mnoho výhod:
- podporujú lepšie vyzrievanie trávnika pred zimou, a tým zvyšujú odolnosť proti vymŕzaniu
- znižujú riziko napádania tráv hubovými chorobami
- zvyšujú odolnosť tráv voči suchu a iným stresovým faktorom
- vďaka nižšiemu podielu dusíka (N) udržiavajú trávny porast kompaktným a odolnejším proti zošliapaniu
- vysoký obsah draslíka (K) podporuje vyzrievanie rastlinných pletív a tvorbu zásobných látok
- vysoký podiel horčíka (Mg) výrazne zvyšuje fotosyntézu
- obsahujú síru (S), ktorá je nevyhnutná pre tvorbu bielkovín a ďalších látok potrebných pre rastliny
V závislosti od klimatických podmienok prevedieme následne v novembri posledné kosenie trávnika a súčasne odstránime napadané lístie a iné organické zvyšky. Odumretá trávna hmota musí byť pred nástupom zimy z trávnikov odstránená, inak hrozí v priebehu zimy infekcia hubovými chorobami. Pri dlhšie trvajúcich mrazoch bez snehovej pokrývky po trávniku nechodíme, ani ho inak nezaťažujeme aby nedošlo k poškodeniu rastlín. Takisto pri odmäku nevstupujeme na trávnu plochu, pretože hrozí vyšliapanie nerovností v zmäknutej pôde.
Odporúčané výrobky od AGRO CS SLOVAKIA:
FLORIA Trávnikové hnojivo JESEŇ
- zloženie: špeciálne hnojivo s najvyšším obsahom draslíka na trhu (46%), pomer živín N-K: 13-46
- chráni trávnik pred vymŕzaním a hubovými chorobami
- zaistí bezpečné prezimovanie trávnika
AGRO Jesenné trávnikové hnojivo
- zloženie: N-P-K: 6-8-20 + Mg (7,3%) + S
- podporuje lepšie vyzrievanie trávnika pred zimou
- znižuje riziko napádania tráv hubovými chorobami
- balenie 5kg vystačí na 250 m2
- aj v 10 kg balení
Burina STOP
- veľmi rýchly účinok
- 2 hodiny po aplikácií už môže pršať
- nepôsobí na trávy
- vhodný aj pre mladé trávniky
4 comments
Marián
Dobrý deň chcel by som sa opýtať ako často treba hnojit trávnik a s akým hnojivom. Ďakujem
Tomáš Kuvik
Dobrý deň p. Marián,
na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Záleží napríklad od toho , či chcete použiť dlhodobo pôsobiace hnojivá Floria Trávnikové hnojivo 1xročne, alebo Floria Trávnikového hnojivo Jar-leto, prípadne chcete použiť trávnikové hnojivo s účinkom proti burinám Floria Travin 3v1 , prípade FLORIA Trávnikové hnojivo s účinkom proti krtkom alebo obľúbené AGRO Trávnikové hnojivo. Viac o horeuvedených produktoch sa dozviete na tejto stránke v kategórii produkty.
S pozdravom
Ing. Tomáš Kuvik
Elektra
Kedy je vhodne pouzit jesenne hnojivo? mozemaj teraz uz zaciatkom novembra?
Dakujem.
Tomáš Kuvik
Dobrý deň,
v aktuálnom období už jesenné hnojenie trávnika neodporúčam. Vzhľadom k čoraz nižším teplotám by trávnik nedokázal prijať všetky živiny obsiahnuté v hnojive a tie by vyplavili bez využitia.
S pozdravom
Ing. Tomáš Kuvik