Tí, ktorí chcú pestovať trávnik úspešne, musia vedieť, že trávnik prežíva svoje najintenzívnejšie vegetačné obdobie v mesiacoch apríl a máj. Preto musíme trávnik na toto obdobie čo najlepšie pripraviť.
Dodajme trávniku vzduch
Na jeseň sme oslobodili trávnik od opadaného lístia a konárov, no napriek tomu bol trávnik počas dlhej zimy zanášaný. Vzduch však potrebuje nielen trávnik ale aj pôda, preto musíme v prvom kroku trávnik prečesať hustými hrabľami.
Trávnik je počas celej zimy utláčaný veľkým množstvom zrážok, preto ho musíme poriadne prevetrať. Prepichajme trávnik záhradnými rycími vidlami do hĺbky 10 až 15 cm. Na prevetranie pôdy sú vhodné aj stroje na vertikutáciu či kultivátory.
Zbavme sa nepríjemných hostí
Na jar sa prebudí aj burina. Aj keď sa ich v určitej miere zbavíme už pri vertikutácii, niekedy je nutné použiť prostriedky na ničenie burín alebo ich ručne odstrániť. Prostriedok Burina STOP je selektívny herbicíd, ktorý účinne ničí dvojklíčnolisté buriny v trávnikoch. Trávnik však nepoškodzuje, preto vhodný aj na mladé trávniky.
Zbavme sa aj machu
Mach v trávniku môže vzniknúť z niekoľkých dôvodov: pH pôdy je nízke a pôda je kyslá, trávnik sa zle vetrá, pôda je utláčaná, ale mach môže vzniknúť aj v prípade, keď je trávnik neustále v tieni a je mokrý. Máme však výborné riešenie na tento problém. MACH STOP je špeciálny hnojivový koncentrát s obsahom piesku. Ostrohranný piesok naruší trávnu plsť a umožní dýchanie koreňom tráv. Prihnojený trávnik sa rýchlejšie regeneruje a holé miesta sú po odstránení machu rýchlo prerastené trávou. Železo dodá trávniku sýtozelenú farbu a obmedzuje ďalší rast machov.
Dosejme trávnik tam kde si to vyžaduje
V trávniku vám môžu vzniknúť poškodené, holé miesta, ktoré môžeme liečiť dosevom. Ideálna na to je AGRO Trávna zmes Dosev alebo FLORIA Trávniková náplasť. Je vhodná na dosev a rýchlu regeneráciu poškodených miest v trávnikoch. Trávna zmes obsahuje vybrané odrody mätonohu, ktoré sa vyznačujú predovšetkým rýchlym štartom pri klíčení a silným odnožovaním. Trávnik bude ucelený už za 3 týždne od dosiatia.
Doprajme pôde živiny
Ako každá bytosť, aj trávnik potrebuje živiny. Na začiatku vegetačného obdobia ale aj pri regenerácii poškodeného trávnika je dobré použiť štartovacie trávnikové hnojivo. Takéto hnojivo dodá trávniku v prvom rade dusík, ten pôsobí na tvorbu zelených listov. Rast trávnika bude naštartovaný. Trávnikové hnojivo ďalej obsahuje síru, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe bielkovín. Trávnik bude po týždni až dva sýtozelený a krásne porastie.
Polievanie
Odborníci odporúčajú polievať trávnik menej často ale výdatnejšie. Následkom častého a menej výdatného polievania je, že korene trávy ostanú na povrchu pôdy. Polievanie má pozitívny vplyv na rozpustenie živín a na ich následné vstrebávanie.
Je čas prvýkrát pokosiť
Prišiel čas prvý krát trávnik pokosiť. Pravidelné kosenie je dôležité pri zakladaní kvalitného trávnika. Výsledkom častého kosenia je dobré odnožovanie trávy, tým sa stáva trávnik hustejším. Frekvenciu kosenia určujú faktory ako druh trávnych odrôd, frekvencia polievania, vplyvy ročných období a ďalšie okolnosti.
3 komentáre
Dusana Hudakova
Na jesen sme zalozili travnik pri novostavbe, rucne vysiaty, poda je tazka, ilovita, takze ak poprsi, ostava vam hlina na topankach. Pocas tejto uprsanej zimy nam vznikly dve plochy so stojatou vodou. Na jednom z tych miest by som chcela urobit sedenie zo strkoveho koberca, takze tam sme travu ani nevysievali, druhe miesto je vysiate v miernom pozdlznom zlabe. Pravdepodobne sme to nerovnomerne vyvalcovali. Akym sposobom sa to da odstranit? Drenaznou rurou, alebo staci vykopat jamu, nasypat strk a potom zeminu, ktorou by sme vyrovnali plochu?
Tomáš Kuvik
Dobrý deň,
čo sa týka nerovnomernej plochy , záleží od hĺbky žľabu. V prípade, že sa nejedná o nejakú rapídnu hĺbku, tak v takom prípade, by malo stačiť, aby ste žľab vyplnili AGRO Trávnikovým substrátom, ktorý je špeciálne zložený a upravený tak, aby zlepšil kvalitu pôdy pred výsevom trávnika, v priebehu jeho vegetácie a je tiež výborný na regeneračné vysievanie poškodených miest a to ako sa zdá je aj tento prípad. Následne už stačí vysiať trávnu zmes.
TIP: Pri výbere trávnej zmesi je potrebné brať do úvahy podmienky v ktorých sa budúci trávnik bude nachádzať ( slnečnosť, zaťaženosť a pod.) a po vysiatí dohliadať aby klíčiace semená mali vždy dostatok vlahy.
Michaela Župová
Dobrý deň,na založenie trávnika sme použili Kral travnikov 10 kg balenie. Sme velmi sklamaní,pretože namiesto lipnice lúčnej nam vyrástla lipnica ročná,co je vlastne burina a vyzerá to velmi neesteticky. Čo s tým máme robiť? A nie je to naša vina,pretože na stránke Zbozí.cz su recenzie a niekto tam napisal,ze mu namoesto travnika vyrastol plevel. Za odpoveď dakujem.