Čo je orchidea?
Čeľaď vstavačovité, do ktorej sa orchidey zaraďujú, je taká bohatá, že má pevné miesto aj v ponuke bohato pestovaných rastlín. Zahŕňa vyše 30 000 druhov a spolu s čeľaďou astrovitých je najväčšou čeľaďou vyšších rastlín. U vstavačovitých treba k počtu prirátať viac ako 120 000 krížencov.
Orchidey nie sú cudzopasníci
V minulosti boli orchidey označované ako parazity, čiže cudzopasníci, čo však nie je správne. Podobne ako bromélie, tilandsie a mnohé paprade využívajú orchidey stromy, na ktorých rastú, len ako podklad – sú to epifity. Ich korene fungujú aj ako prichytávacie ústroje, ktorými sa orchidey držia na kôre, na povrchu majú vrstvu odumretých buniek – velamen. Toto pletivo chráni korene pred vysušením, pri daždi nasáva a uchováva veľa vody, ktorú potom odovzdáva koreňom.
Podmienky na pestovanie
Svetlo
Fotosyntéza je najdôležitejší biochemický proces na zemskom povrchu; bez fotosyntézy by nebol možný život. Ak má rastlina k dispozícii málo svetla, nemôže fotosyntéza prebiehať úplne a orchidey hladujú.
Pri nadmernom množstve svetla sa jeho časť premení na teplo a listy sa sfarbia na červenkasto-hnedo, aby sa pigmentmi chránili pred nadbytkom svetla. Väčšina orchideí obľubuje polotienisté stanovišťa, na akých rastú vo svojom prirodzenom prostredí.
Kým v lete hrozí nebezpečenstvo, že orchidey sú na oknách nadmerne ožiarené, v zime majú skôr málo svetla.
Obzvlášť ohrozené sú začiatkom jari, keď sa už prispôsobili tmavšiemu zimnému obdobiu a dni sa rýchlo predlžujú a stavajú jasnejšími. Rastliny si ešte nevytvorili ochranné pigmenty, takže ich listy sa môžu poškodiť. Začiatkom jari a v lete je potrebné okná trochu zatieniť a v zime zatienenie odstrániť.
Svetlomilné orchidey ako napríklad Cattleya, Dendrobium alebo Vanda musia byť priamo na okne, kým rastlinám ako Phalaenopsis, Miltonia a Bulbophyllum lepšie vyhovuje miesto v druhom rade, v tieni iných rastlín.
Niektorým orchideám veľmi osoží v teplom ročnom období pobyt vonku. Sú to napríklad rastliny rodov Cymbidium, Cattleya a jej príbuzné, Oncidium a okruh rodov okolo Odontoglosum.
Teplota
Orchidey rastú v mnohých klimatických oblastiach, ale v kultúre tolerujú aj mierne odchýlky od klímy svojej domoviny. Podľa nárokov na teplotu rozdeľujeme orchidey do troch základných skupín: chladnomilé, temperované a teplomilné. Dôležitá je pritom nielen maximálna teplota, ale aj rozdiel medzi najvyššou dennou a najnižšou nočnou teplotou.
Vysokohorské oblasti Ánd s hmlistými lesmi sú rovnomerne chladné takmer celý rok. V monzúnových oblastiach juhovýchodnej Ázie však existuje cyklus striedania teplôt, na ktorý sa rastliny prispôsobili, a ktorý je v určitom čase rozhodujúci pre základ tvorby kvetov. Oproti tomu tropické dažďové pralesy majú pomerne stálu teplotu po celý rok. Pri pestovaní rastlín je nutné zohľadniť tieto okolnosti.
Substrát
Orchidey nemajú na rozdiel od mnohých rastlín koreňové vlásie, ktoré slúži na prijímanie vody a živín. V zemine, ktorá sa používa pre ostatné izbové rastliny, rýchlo odumrú aj korene terestrických orchideí (napríklad črievičníka). Tropické orchidey takýto substrát vôbec neznášajú.
Substrát pre orchidey musí spĺňať viaceré požiadavky. Musí rastlinu upevňovať, poskytovať koreňom vlhké prostredie a vzduch, čo je veľmi dôležité, lebo velamen sa skladá z odumretých buniek, ktoré ľahko hnijú.
Po mnohých pokusoch sa ukázali ako najlepšie dve hlavné súčiastky substrátu. Je to rašelina a kôra stromov. Rašelina dobre udržuje vlahu a neobsahuje takmer žiadne výživné látky. Kôra má stabilnú štruktúru, veľký povrch a obsahuje málo živín. Rašelina sa môže nahrádzať aj vláknitým materiálom, ako sú napríklad kokosové vlákna.
Pre orchidey je dôležité stabilné zloženie substrátu, neznášajú časté zmeny. Po dvoch rokoch mikroorganizmy substrát rozložia, preto rastliny treba presadiť.
Orchidey poznajú umenie hladovať, v prírode dokážu vyžiť z veľmi mála živín. Rastú relatívne pomaly, výživné soli a vodu si ukladajú do pahľúz a listov, ktorými zároveň prijímajú aj živiny. Potrebujú preto dostávať len málo osobitných výživných látok.
Substráty by ste si síce mohli namiešať aj sami, ale udržanie rovnakej kvality, čo je pre orchidey veľmi dôležité, sa lepšie dosiahne zmesou zo špecializované záhradníctva.
Polievanie a hnojenie
Medzi orchideami je len málo výnimiek, ktoré znášajú premokrenie koreňového systému. Väčšine orchideí vyhovuje, keď prostredie v dosahu ich koreňového systému kolíše od vlhkého po mierne suché, čo patrí k ich prirodzeným životným podmienkam. Oproti tomu v kvetináči je po polievaní dlhší čas mokro.
Je obdivuhodné, ako dobre orchidey dokážu hospodáriť s vodou. Väčšinou úplne stačí poliať rastliny jedenkrát týždenne.
Dôležité je nenechať ich stáť vo vode, pretože by to viedlo k premokreniu – prebytočnú vodu treba z misky vyliať. Na druhej strane substrát nesmie nikdy úplne vyschnúť, lebo by sa poškodila flóra mikroorganizmov, ktorá je pre orchidey veľmi dôležitá.
Ak je to možné, polievať by sa malo dažďovou vodou, pretože korene orchideí sú v prírode prispôsobené na vodu bez obsahu vápnika. Ak to nie je možné, treba používať zmes vodovodnej vody s destilovanou vodou v pomere 2:1.
Počas rastu potrebujú orchidey (ako aj mikroorganizmy v substráte) výživné látky – hnojivá. Optimálne je používať špeciálne hnojivo pre orchidey.
Veľmi dôležité je zásobovať rastliny živinami čo najrovnomernejšie, pretože aj vtedy, keď rastliny nie sú v štádiu aktívneho rastu, musia sa vyživovať mikroorganizmy v substráte, ktoré sú pre ne dôležité.
Keď rastlina rastie pomalšie (zimné obdobie), potrebuje menej výživy a z listov sa vyparuje menej vody. Podľa toho treba redukovať polievanie a hnojenie.
Premokreniu možno predchádzať aj tým, že sa rastliny nepolievajú zhora, ale celý kvetináč sa ponorí do vody (napríklad do vedra), aby sa dobre zavlažil celý substrát.
Presádzanie sympodiálnych orchideí
Najlepším znakom, že rastlinu treba presadiť, je to, keď sa na povrchu nových výhonkov koreňov objavia koreňové vrcholky. Ak nové korene narastú dlhšie ako 1 centimeter, ľahko sa lámu a ďalej potom nerastú.
Pred presádzaním treba rastlinu nechať pár dní vyschnúť. Presádzanie je jednoduchšie, ak nie je substrát premokrený.
Keď sú rastliny zasadené v plastových kvetináčoch, pomalým stláčaním treba uvoľniť korene od stien nádoby, prípadne rozstrihnúť kvetináč. Potom sa koreňový obal opatrne vyberie a odstráni čo najviac starého substrátu.
Následne sa musia nožnicami odstrániť všetky odumreté a hnijúce korene. Zdravé korene sú pevné, odumreté alebo porušené korene sú mäkké a hnedé, vonkajšie vrstvy sa ľahko oddeľujú od stredného valca. Ak sa korene pri presádzaní zlomia, nie je to ešte zlé, pokiaľ ostane neporušený stredný valec.
Nepoužívať staré kvetináče
Plastová hmota kvetináčov stráca po určitom čase pružnosť a stáva sa nepoddajnou. Plastové nádoby sa odporúča uprednostniť pred terakotovými, lebo neprepúšťajú vlahu. Nový kvetináč by mal mať priemer väčší najviac o 2 centimetre ako starý. Pri orchideách treba voliť radšej menší ako väčší kvetináč. V príliš veľkých nádobách ostáva substrát dlho mokrý a stáva sa blatistým, nepriepustným.
Sympodiálne orchidey, napríklad Cattleya, Dendrobium alebo Paphiopedilum, sa umiestnia tak, aby nové výhonky boli čo najviac oddialené od okraja nádoby a mohli tak čo najdlhšie rásť bez prekážky.
Podporiť nové výhonky
Treba počítať s tým, že nové výhonky sa môžu tvoriť i vedľa hlavného výhonka. U starších rastlín, ktoré majú dlhšie podzemkové články, sa to dá vyprovokovať narezaním podzemku. Vysterilizovaným nožom sa podzemok nareže do jednej tretiny tak, aby časti ostali spojené a ľahšie znovu zakorenili. Krúživým pohybom zasuňte korene do kvetináča a uložte ich k stene nádoby, dajte pozor, aby sa príliš nepolámali. Keď je rastlina už upevnená, opatrne medzi korene natlačte substrát. Podzemok by nemal byť pritom zakrytý. Kvetináč naplňte substrátom len asi 2 centimetre pod okraj, čo zamedzí pretekaniu pri polievaní. Rastlinu podoprite a uviažte o kolík, čím získala stabilitu, kým sa vytvoria nové korene. Rastlinu je najlepšie poliať až o jeden alebo dva dni.
Presádzanie monopodiálnych orchideí
Pri presádzaní monopodiálne rastúcich orchideí, napríklad rastlín rodu Phalaenopsis alebo Vanda, treba v niektorých detailoch postupovať inak ako pri sympodiálnych typoch.
U orchideí sa strieda obdobie rastu s obdobím kvitnutia. Počas kvitnutia sa rast rastliny spomalí, alebo celkom ustane. Počas obdobia aktívneho rastu kvitne len málo druhov orchideí. Niektoré druhy majú aj periódu vegetačného pokoja, keď ani nerastú, ani nekvitnú.
Počas obdobia kvitnutia sa rastliny v žiadnom prípade nemajú presádzať, lebo všetku svoju energiu vkladajú do kvitnutia. Keby ste ich vtedy presadili, nemôžu reagovať na zmeny a ich koreňová sústava sa neprispôsobí novému substrátu.
To isté platí aj pre obdobie pokoja. Najlepší čas na presádzanie je obdobie, keď sa rastlina nachádza na začiatku fázy rastu. Väčšinou je to začiatkom jari, keď sa dni predlžujú a svetlo je intenzívnejšie. U sympodiálne rastúcich orchideí sa začína tvorba nových výhonkov a u rastlín rodu Phalaenopsis sa ukazuje nový list.
Postup presádzania
- Rastlina sa vyberie z kvetináča a odstráni sa substrát z koreňového obalu. Potom sa odstránia odumreté a nahnité korene a rastlina sa vloží do stredu nového kvetináča.
- Kvetináč má byť o niečo väčší len vtedy, ak sa koreňová sústava veľmi rozrástla. Väčšinou sa dá použiť rovnaký kvetináč ako predtým, lebo monopodiálne orchidey rastú len do výšky a nerozširujú sa do plochy.
- U rodu Phalaenopsis je lepšie zasadiť aj vzdušné korene. Krúživým pohybom ich vložte do kvetináča a potom medzi korene rozdeľte nový substrát.
- Vyššie rastliny priviažte o bambusovú paličku, aby boli stabilné. Polejte až na druhý alebo tretí deň po presadení.
Predchádzať ochoreniam
Ak chcete, aby na okne stále niečo kvitlo, alebo aby orchidey viac vynikli, odporúčame výber sprievodných kvetov. Žiaľ, tieto rastliny niekedy majú aj nežiaducich „podnájomníkov“, ktorí môžu prejsť aj na orchidey. Môžu to byť molice alebo roztočec chmeľový (červený pavúčik).
Keď je už príliš neskoro
Samozrejme, s jedovatými látkami sa nemôže ľahkomyseľne zaobchádzať ani na parapete okna, ale aj vo vitríne a v skleníku je namieste opatrnosť.
Existujú viaceré rozprašovacie preparáty, alebo pri malom počte rastlín možno insekticíd aplikovať cielene štetcom.
Čo pomôže chorým orchideám?
Silné rastliny nepreukazujú symptómy ochorení a sú odolné proti infekciám. Odstraňovanie starých, odumretých listov a zvädnutých kvetov nedáva hubám a baktériám šancu. V zdravom, čistom priestore sa zárodky môžu rozšíriť oveľa pomalšie.
Príznaky nedostatkov pri pestovaní
Príznakom zhoršených podmienok sú napríklad malé lepkavé kvapky na listoch, kvetných stopkách a púčikoch. Sú poukazom na to, že rastlina si aj v príliš suchom vzduchu musí udržiavať vodnú bilanciu, a preto pórmi vytláča rastlinnú šťavu, čo sa nazýva gutácia. Vodná bilancia je vyrovnaná len vtedy, ak je príjem vyrovnaný s výdajom, to znamená, ak je množstvo vody, ktoré rastlina prijala, rovnaké ako množstvo vody, ktoré transpiráciou vydala. Pri nízkej vzdušnej vlhkosti rastlina uzatvára prieduchy na listoch, aby sa nevyparilo veľa vody a aby nevyschla. Výdaj vody vtedy prebieha takýmto „núdzovým“ zariadením. Keď sa vzdušná vlhkosť zvýši, môže mať rastlina znovu prieduchy otvorené.
U mäkkolistých druhov orchideí sa často objavuje fenomén „harmonikových“ listov, čo je tak isto príznakom suchého vzduchu a problém sa dá ľahko odstrániť.
Niekedy sa na listoch objavujú hnedé vrcholky. Sú príznakom nevyváženého hnojenia alebo vysokej koncentrácie solí v polievacom roztoku.
Pásikované, bodkované alebo fľakaté listy poukazujú na vírusovú infekciu. Takéto rastliny sa nedajú liečiť, infekcia v nich ostane. Musí sa zamedziť ďalšie šírenie a napadnutú rastlinu treba jednoducho nekompromisne vyhodiť.
Poškodené korene
Prejavy: napriek tomu, že substrát je dostatočne vlhký, rastlina javí známky vysušenia. Pri druhoch rodu Phalaenopsis sa stáva, že rastlina síce tvorí veľa vzdušných koreňov, ale v črepníku je uvoľnená.
Príčina: môže to byť starý substrát a oslabená rastlina. Často to býva aj následkom napadnutia hubou Fusarium alebo iným typom húb, prípadne baktérií. Ohrozovanými orchideami sú Paphiopedilum a iné rody, ktoré netvoria vzdušné korene alebo ich tvoria málo.
Opatrenie: okamžite presadiť a zakoreniť pod fóliu. Ošetriť fungicídmi.
Botrytída
Prejavy: na bielych kvetoch vznikajú čierne fľaky, na ostatných rastlinách sa objavuje sivý povlak.
Príčina: príliš vysoká vzdušná vlhkosť a nedostatočné vetranie. Ohrozované sú všetky orchidey, ktoré sú vystavené takýmto podmienkam.
Opatrenie: optimalizovanie podmienok a prípadné ošetrenie fungicídmi. Postavte rastliny na podobločnici voľne, nie príliš husto, aby medzi nimi mohol dobre prúdiť vzduch. Zvýšené nebezpečenstvo infekcie je aj vtedy, ak sa rastliny dotýkajú okenného skla, na ktorom sa tvoria kvapky z vyparovania.
Zdroj: Joachim Erfkamp: Orchidey
Naše TIP pre krásne orchidey:
Substrát AGRO na orchidey s vysokým podielom vláknitej bielej rašeliny pre maximálne prevzdušnenie; na pestovanie rastlín s malou potrebou živín – napr. väčšina orchideí (Cattleya, Cymbidium, Phalaenopsis) a ostatné epifitické rastliny. Substrát FLO
RIA na orchidey je vyrobený z píniovej kôry a svojim zložením ideálne spĺňa podmienky pre rast orchideí.
Kvapalné hnojivo AGRO na orchidey s ideálnym pomerom živín NPK 6-5-6, roztokom prihnojujte 1x za dva týždne.
FLORIA listová výživa na orchidey obsahuje zmáčadlo, ktoré pomáha k lepšiemu pokrytiu listovej plochy prípravkom; jednoducho sa aplikuje priamo na list a na vzdušné korene a zabezpečíme tak rastline okamžitý príjem živín.
FLORIA tyčinkové hnojivo na orchidey s GUANOM zaisťuje dlhodobú a vyrovnanú výživu. Doporučené dávkovanie je cca 2 tyčinky k rastline. Guano pochádza z trusu morských vtákov, ktorí sa živia predovšetkým morskými rybami, ktoré sami o sebe obsahujú veľké množstvo horčíka a fosforu.
51 komentárov
Liliana
Pekný deň, viete mi poradiť, čo robiť, ak moje kvety napadol ten červený pavúčik, o ktorom píšete? opadávajú im listy, som zhrozená, lebo tak zle vyzerajú, a to mi v zime dve kvitli po druhýkrát.ďakujem
Sabína Nagyová
Dobrý deň, pravdepodobne Vaše kvety napadli roztoče. V takom prípade je ideálne použiť postrek prípravkom Vertimec 1,8 EC. S pozdravom!
JANA
Dobry den.mne sa zacali akoby zmrstovat listy a neviem co s tym.mozete mi poradit?Dakujem
Sabína Nagyová
Dobrý deň, listy rastlín sa často zmršťujú v dôsledku chladu, prievanu alebo nedostatočnej zálievky. Skúste zmenu prostredia a pravidelnú zálievku. S pozdravom!
Marta
Prajem dobrý deň, ja mám celé kvety napadnuté s niečim bielym a lepkavým. Už dvakrát som ich umývala v mydlovej vode a nepomohlo to, lebo sa mi to vždy vráti. Je ešte šanca zachrániť ich? Ďakujem.
Sabína Nagyová
Dobrý deň, odporúčam Vám poriadne skontrolovať listy orchideí a v prípade napadnutia škodcami je potrebné ošetriť ich insekticídom. V prípade, že škodcovia nie sú premnožení, môžete použiť produkty Rock Effect alebo Natura Symfóniu 3v1.
Ani
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či môžem presadiť orchideu, keď začína vyháňať stopky, na ktorých budú kvety (1-2 cm). Chcela by som ju presadiť preto, že mi rastie na kryvo, nie je pekne vzpriamená. Ďakujem za radu.
Sabína Nagyová
Dobrý deň, ideálne je orchideu presádzať počas vegetačného pokoja. Neodporúčam Vám ju presadiť v čase, keď vyháňa stopky.
tonka
Dobrý večer.
Prosím o radu.Manžel mikupil orchideu dvojstopkovu.Po dvoch rokoch mi zakvitla na bielo/predtým bola modra.Má len jednu stopku.vykvitli tri kvety aasi zo5púčikov jej odpadli,neviem či tie ostatne zakvitnú ešte sú zelené.Neviem pečo sa to stalo,myslela som že tiež bude mať dve stopky a nestalo sa tak…
Sabína Nagyová
Dobrý deň, v tomto prípade Vám zaručený spôsob na vyhnanie ďalšej stopky nevieme poradiť, skôr by som Vám odporučila, aby ste venovali zvýšenú pozornosť tej, ktorá by ešte kvitla, len jej opadávajú púčiky. Ideálne by bolo v tomto prípade pristúpiť k pravidelnému hnojeniu. napr. AGRO Kvapalným hnojivom na orchidey, môžete tiež skúsiť FLORIA Listovú výživu a veľmi dobrou doplnkovou výživou na urýchlenie rastu je AGRO Vitality Komplex, ktorý však NENAHRÁDZA hnojenie.. Je dobré nájsť pre orchideu ideálne miesto, kde sa bude „cítiť dobre“ a následne jej miesto už nemeňte.
Michaela
Dobrý deň dnes som presádzala svoje tri orchidei. Mám iba jeden problém korene boli úplne zničené tak som ich vystrihala az po zdrave maju asi 1-2 cm tie korene. Znamená to koniec mojim orchideam alebo tie korene presadením oživú? Ďakujem za odpoveď
Sabína Nagyová
Dobrý deň,
moja odpoveď Vás asi poteší. Určite ste neurobili zlý krok, keď ste sa rozhodli odstrániť vyschnuté korene, keďže tie už i tak „nežijú“. Rozhodli ste sa správne a orchideám to jedine prospeje.
Veronika
Dobrý deň,
moja orchidea mi nechce kvitnúť. Stalo sa to už asi druhý alebo tretí krát, orchidea vyženie puky a predtým ako stihnú vykvitnúťvyschnú a opadnú. Bojím sa, že sa nespamatá a pritom to bola kedysi krásna a siln rastlinka.
Ďakujem
Sabína Nagyová
Dobrý deň, Veronika,
najčastejšou príčinou opadávania pukov je zmena prostredia, vysoká vlhkosť vzduchu a jej náhle zmeny. Príčinou môžu byť aj škodcovia a rôzne iné dôvody.
Najideálnejšie by bolo, keby ste ju v období vyháňania pukov podporili Vitality Komplexom Orchidea (https://agrocs.sk/produkt/vitality-komplex-orchidea/), ktorý by ste aplikovali striedavo s hnojivom na orchidey – AGRO Kvapalné hnojivo na orchidey, FLORIA Tyčinkové hnojivo na orchidey… Vitality Komplex orchidea zvyšuje odolnosť rastlín, pôsobí regeneračne a obsahuje prírodný doping – výťažok z kalifornských dážďoviek. Prajem Vám úspešné pestovanie!
martina
Dobry den, mam 5 orchideí ktore mi velmi casto napadaju take male cierne ako vosky mi to pride
Vyschynaju mi tak mlade stonky uz aj s pukmi kvetov. Pouzivam aj biopostrek kupeny no neviem ci nie je slaby na ne. Poradte ako ich znicim.
Sabína Nagyová
Dobrý deň,
orchidey Vám odporúčam umyť mydlovou vodou, následne aplikovať postrek NATURA Rock Effect (https://agrocs.sk/produkt/rock-effect/) a v čase vyháňania nových púčikov prihnojovať. Môžete si vybrať z horeuvedených hnojív, zvoľte konzistenciu, ktorá Vám najviac vyhovuje. Pre lepšiu podporu je ideálne hnojivo striedať s AGRO Vitality Komplexom na Orchidey (https://agrocs.sk/produkt/vitality-komplex-orchidea/), ktorý posilní rastlinu a pomáha jej vysporiadať sa s negatívnymi vplyvmi.
Alena
Dobrý deň
Mala som dve orchidey. Asi mesiac dozadu a som presadila jednu a pred 5 dňami druhú po dvoch rokoch. Zaroven som zasadila aj ich nové mladé výhonok (nové orchidee). Teraz mi tá skôr presadená „staršia“ raší veľmi vela vzdušných koreňov. Je to v poriadku? Tej druhej „staršej“ som musela odstrihnúť podstatnú časť zo spodu s koreňmi aby, aj mladá vyrastajúca zo spodnej časti mala nejaké korene, dúfam, ze to prežije. Mám všetky polievať a hnojiť ako doteraz /1x za 2 týždne/ ? kedy budú mať „matky“ a ich „dcéry“ zase kvety? Ďakujem.
Lucia Szőkeová
Dobrý deň, pri presádzaní orchideí je dôležité zvoliť si správny črepník. Orchideu je vhodné presádzať do čírej sklenenej nádoby. Počas obdobia rastu sa môže polievať a hnojiť aj raz týždenne. Čo sa týka kvitnutia, premiestnite rastliny na niekoľko týždňov do chladnej a svetlej miestnosti. To ich vyprovokuje ku kvitnutiu, na pôvodné miesto ich vráťte až keď sa objavia väčšie kvetné puky.
dominika
Dobry den,chcem sa opytat postrek mam kupit,ked vsetky orchidee mi napadli take biele musky a aj listy su take mokre a kvapka z nich,dakujem
Tomáš Kuvik
Pri napadnutí rastliny škodcami je nevyhnutné použiť niektorý z insekticídnych prípravkov na ochranu rastlín. Vzhľadom k tomu že naša spoločnosť vo svojom sortimente nedrží takýto prípravok, odporúčam Vám zakúpiť si niektorý z insekticídnych prípravkov v obchode so záhradkárskymi potrebami. Prajem veľa pestovateľských úspechov.
Veronika
Dobrý deň, na orchideách sa mi objavili lepkavé kvapky na listoch,stonkách a pri kvetoch. Doteraz som na nich nič podobné nemala. Škodce som nenašla. Sprchujem ich raz týždenne. Darí sa im, kvitnú, maju nové výhonky. Môže ísť o prípad, aký popisujete v článku v časti Príznaky nedostatkov pri pestovaní? Ak áno, ako to môžem odstrániť a ako tomu môžem v budúcnosti predísť? Za odpoveď ďakujem.
Tomáš Kuvik
Dobrý deň,
v prípade , že na rastinách nespozorovali škodcov môže sa jednať o prípad ktorý uvádzame na našej webovej stránke. V tomto prípade skúste upraviť reguláciu zálievky, odporúčame rastliny 1 x týždenne namáčať minimálne po dobu 1 hodiny a vodu následne zliať. Pri kvitnúcich rastlinách je vhodné použiť náš produkt FLORIA Listová výživa na orchidey , ktorá rastlinám dodá potrebné živiny. Táto listová výživa sa aplikuje výlučne na listovú plochu a vzdušné korene orchidey (nie na kvety).
Rastlinu odporúčame sledovať, či sa neobjavia škodcovia z lícnej a rubovej časti listov.
Lenka
Dobry den,
chcela by som sa opytat. mam druh orchidei oncidium, uz asi 2 roky mi nezakvitol, vlani som ho presadzala lebo sa mi zdalo, ze ma malo substratu. teraz mi niektore tie pahluzy aj s listami schnu, aj vzdusne korene su hnede a makke. mam tie hnede korene odstrihnut? a hlavne neviem ako mam odstrihnut tie pahluzy. samozrejme, ze mi vyhana aj nove listy aj korene pekne biele . dakujem za odpoved. 🙂
Barbora
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, pri niektorých orchideách, ktoré máme (máme viac rodov), sa nám v zemi objavili maličké slimáky (1-2ks) – tie s búdkou. Je to kvôli tomu, že by mohla byť zem vlhká? Treba ich menej namáčať do vody? Namáčame 1x týždenne, vodu nechávame odkvapkať a až potom dávame do misky. A tiež sa chcem spýtať, či pri presádzaní sa majú aj korene zrezať ako pri iných rastlinách? Zatiaľ sme dávali vždy do väčsieho kvetináča bez zrezania, ale napr. Dendrobium Kingianum a Cymbidium sa veľmi rozrastá.
Ďakujem za rady.
Tomáš Kuvik
Dobrý deň,
áno chyba môže byť v tom, že Váš substrát je viac premokrený ako by bolo potrebné. Čo sa týka presádzania, korene neodporúčam zrezávať, maximálne vyschnuté časti koreňa odstrániť, nakoľko orchidee sú citlivé na zásahy do svojej koreňovej sústavy.
Prajem pekný deň a veľa pestovateľských úspechov.
Renáta
Dobrý deň,
pri koreňoch jednej z mojich orchideí sa mi začali rozliezať nejaké biele vlákienká a zakončené sú malou trojuholníkovou hlavičkou. Viete mi prosím Vás povedať čo to je a ako sa toho zbaviť? Ešte nikdy som to nevidela, žiadna z mojich orchideí to nikdy nemala, až táto, čo som ju kúpila ako poslednú. Mohla by to byť nejaká huba? Veľmi pekne ďakujem za radu.
M
dobrý den,
mala som to aj ja. neviem z coho boli, ale v hornbachu mi poradili postrek, striekala som 1x tyzdenne cca mesiac a uz sa viac neobjavili
Eleonóra Mičicová
Dobrý deň,
Na dvoch orchideách mám korene posiate bielym sivým povlakom a korene sa mi pri koreni listu lámu. Môže zlomený koreň dorásť a spojiť sa s koreňovým systémom? Môžem ho aj nejako na nejaký čas asi mesiac niečim zachytiť? Môžem ich polievať tvrdou vodou, prevarenou vodou alebo radšej destilovanou vodou, alebo ich kombináciou? Práve mi postupne odkvitajú. Inak sa mi zdajú zdravé. Ako môžem podporiť rast nových výhonkov, koreňov aby som mohla orchideu časom tvarovať napríklad do kruhu, do vzduchu. Poraďte mi čo mám urobiť so suchými, zdá sa mi vysušenými koreňmi, ktoré sú na dotyk tvrdé ako drevo a lámu sa mi sami od seba. Dajú sa mi ešte zachrániť? Aký typ vody a v akom pomere môžem použíť? Tiež ma zaujíma aký substrát môžem použiť pri presádzaní orchideí a kde sa dá získať? ďakujem za rady a odpovede.
Odpoved mi prosím pošlite na môj mail. Prajem Vám príjemný deň a veľa úspechov.
Eleonóra
Dobrý deň,
Nerozumiem tomu prečo mám korene orchideí na povrchu koreňov sivé, biele, drevnaté. V kvetináči sú živé a zelené. Neviem či som urobila dobre, že som na skúšku očistila sivý povlak do zelenej farby koreňa. Mám pocit že zasiahnuté miesto hoci malé vyschlo a stvrdlo. Môžem ich umyť v mydlovej vode, potom ich vysušiť a zalievať až za dva dni? Môžu sa zasiahnuté korene na povrchu ešte zazelenať a vyzdravieť? Môžem ich na mesiac pokryť potravinovou fóliou aby mali trochu mokro a vyzdraveli? Mojím cieľom je aby zasiahnuté korene na povrchu rastliny sa zbavili sivého povlaku. Neurobila som náhodou chybu v tom, že som ich polievala veľmi tvrdou vodou z vrchu kvetináča – inú vodu tu nemám – obsahuje táto veľmi tvrdá voda veľmi veľa vápnika alebo čo to vlastne je? Môj otec polieva orchidey veľmi mäkkou vodou a on takýto problém nemá. Ako dlho a často mám vetrať obývačku pre orchidey aby im čerstvý studený vzduch neuškodil? Svetlo majú zabezpečené tak, že ich mám v prítmí a keď svieti slnko tak sa otáčajú za ním, neuškodí im to? Môžem ich aj otáčať za svetlom? Ako ďaleko majú byť od okna aby nemali škodcov v koreňoch? Polievam ich raz za týždeň, niektoré musím polievať častejšie aj trikrát za týždeň. Hnojím ich raz za mesiac cez zimné obdobie a na jar či leto raz za dva týždne. Nie je to náhodou veľa? Môžu alebo nesmú byť v prievane teplého vzduchu počas leta, ako mám postupovať pri zimných mesiacoch? Koľko vody môže ma orchidea v kvetináči v ktorom má tmu? Môže byť tak 1 -2 cm. Položené ich mám na drevených kamienkoch aby korene neboli namočené vo vode. Môžem tieto kamienky z dreva časom vymeniť za kamienky v tráve alebo si ich môžem kúpiť v špecializovanom záhradníctve? Musí mať každá stopka, výhonok svoju oporu tyčku? Majú mať korene viac svetla? ďakujem veľmi pekne za radu a prajem príjemný deň.
Odpoveď mi prosím pošlite na mail. Hnojivo používam kvapalné, no to asi nie je dobré, hnojivo na tyčinky si musím kúpiť. Mám si ho vybrať podľa odrody? Odrodu mám PHALAENOPSIS.
M
Dobrý deň,
na korenoch malych orchidei sa mi robia cierne skvrny, bojim sa ze je po nich. je mozne ich este zachranit?
Viera
Dobry den. Mam doma orchideu, ktora ma mensie, uzsie, nie velmi dlhe listy a je ich niekolko. Rada by som vedela aky je to druh. V obchodoch len vidam, ze maju 2 siroke listy a take mi dlho nevydrzali. Dakujem za odpoved.
Tomáš Kuvik
Dobrý deň,
vedeli by ste nám preposlať fotografiu na môj e-mail kuvik@agrocs.sk a odpoveď Vám zistím a zašlem.
S pozdravom Tomáš Kuvik
Zuzana
Dobrý deň, prosím o radu. Mám asi 2 roky malú orchidejku, Phalaenopsis. Je postavená na západnej časti, hneď pri otváracej časti okna, polievam ju raz za týždeň keď má presušenú zem. Pekne jej rástli nové lístky aj korene – čo pretrváva. Pred par týždňami začala vyháňať 3 výhonky, ktoré dnes sú obsypané púčikmi. V tom čase som začala viac otvárať okno (z dôvodu teplejšieho počasia). A približne v čase vyháňania výhonkov sa jej začali zmrštovať listy (myslela som že to kvôli výhonkom, ze do nich dava viac výživi ako do listov – polievala som ju preto aj 2 krat týždenne) ale spodné listy žltnú a odpadávajú. A jej korene v zemi sa scrvkávajú – vysušujú – tie vzdušné vyzerajú zdravo. Dnes som si čítala články o pestovaní, kde som sa dočítala ze ju treba presadiť, najlepšie v čase keď kvitne, ale tu som sa dočítala že to neodporúčate, ale radšej presun, ak je v prievane. Preto som ju dnes už presunula na opačnú stranu okna, kde je chránená inými kvetmi pred priamym prievanom (bojím sa, že presunutím na úplne iné miesto jej opadajú púčiky). Orchideu som pohnojila zatial len 2krát tyčinkou, taktiež približne v čase vyháňania výhonkov, druhýkrát neskôr. Preto prosím o radu, či presadiť alebo nie, pri častejšom polievaní som nespozorovala, ze by sa jej lístky napravili. Bojím sa, aby neprišla o všetky listy a teraz aj o to, aby nepopadali púčiky. Vyzerá to tak, ze kvitnúť bude už za pár dní. Ďakujem za radu
sk
Dobrý deň mám orchideu druhu Oncidium varicosum a začínajú jej žltnúť listy čím to môže byť ďakujem
Tomas Kuvik
Dobrý deň,
dôvodov prečo sa listy Vašej orchidey sfarbujú do žlta môže byť hneď niekoľko, preto by bolo potrebné skontrolovať, či sa neobjavuje niektorý z nasledujúcich najčastejších problémov, ktorý by mohol prispieť k žltnutiu:
a)po odkvitnutí sa môže stať, že orchidea začne strácať listy. Treba si však všímať či sa opadávanie týka pár listov alebo je to hromadné
b)nedostatok svetla
c)škodcovia
S pozdravom
Tomáš Kuvik
veronika
Dobry den,
chcela by som sa spytat, co robit v pripade ked vzdusne korene vysychaju, su makke a hnede.
Dakujem
Rado
Dobrý deň. Na výhonkoch a listoch sú lepkavé časti, kvapôčky. Čo to znamená, ako ich je možné odstrániť?
Zuzana Bíla
Dobry den,prosim Vas co mam pouzit na zachranu orchidei mam po nich pavucinky a biele chrobaciky.Za radu vopred dakujem.
Tomas Kuvik
Dobrý deň,
pravdepodobne sa jedná o roztočce. Tento škodca sa často vyskytuje na izbových rastlinách a spoznáte ho nie len podľa Vami uvedených symptómov, ale môžu sa objaviť aj jemné škvrny na listoch, ktoré škodca vyciciava. Je niekoľko krokov, ktoré je potrebné urobiť. Napadnutú rastlinku izolujte od ostatných a aplikujte prípravok AGRO STOP Roztočce ( viac informácii o výrobku nájdete na stránke https://agrocs.sk/produkt/roztocce-stop/ ) V prípade , že by ste mali záujem o kúpu tohto produktu, kontaktujte nás prosím na náš e-mail poradna@agrocs.sk pre získanie bližších informácii , kde je tento produkt možné zakúpiť.
Prajem pekný deň.
Tomáš Kuvik
Slávka
Dobrý deň prajem,
mám 2 orchidey Phalaenopsis. Jednu mám už asi 6 rokov, z toho asi 3 alebo 4 roky už nekvitne. Už som aj presádzala a hnojila, menila prostredie a stále nič. Listy vyháňa a celkom veľké a dlhé, korene vyháňa tiež. Teraz sa chystám znova presadiť, už má málo miesta, má veľa koreňov v kvetináči. Je ešte vôbec šanca, že po presadení zakvitne? Druhú som dostala ako darček pred rokom, je trojstonková. Už mi vyrástla piata stonka, kvitnú iba dve, tie najnovšie, kvetov je málo. Doteraz som nestrihala, vraj sa majú strihať iba uschnuté stonky, nie zelené. Tie staršie stonky už kvitli druhýkrát, ale mali veľmi málo kvetov, a po druhom zakvitnutí už nekvitli vôbec. Stále sú zelené. Ako ich teda ostrihať? len po druhé očko, alebo celé, až k listom, aby bola rastlinka silná a kvitnúca? Obe orchidey mám na severozápadnom okne na parapete.
Ďakujem za odpoveď
Elena
Dobrý deň,
mám problém s orchideami. Na začiatku som si všimla drobné pavučinky na stonkách. Potom mi uschli a opadali všetky kvety. Na spodnej strane listov som si všimla lepkavé kvapky, ktoré boli postupne aj na stonkách. Aj stonky začali usychať, všetko som ostrihala, takže zostali iba listy, ktoré som umývala vodou. V zime sa tieto lepkavé kvapky prestali vyskytovať. Postupne mi začali rásť nové výhonky ale skôr ako stihli vyrásť, tiež mi uschli. Teraz sa znova začínajú objavovať tie lepkavé kvapky. Orchidey mi vlastne nekvitli už rok kvôli tomuto problému. Orchidey mám stále na tom istom mieste, stále sa o ne rovnako starám.
Mám tu nejakého škodcu, ktorý toto spôsobuje a nie je ho vidieť?
Ďakujem za radu
Tomas Kuvik
Dobrý deň,
bohužiaľ z Vášho popisu nieje možné určiť presnú príčinu problému, chceli by sme Vás preto poprosiť o zaslanie fotografií, podľa ktorých by sme mohli lepšie identifikovať príčinu problému. Jednou z možností môže byť, že Vašu rastlinku napadli roztočce, tie sa podobajú na malé biele pavúčiky. Prípadne by sa mohlo jednať o puklice, ale ako sme uviedli vyššie ideálne by bolo , ak by ste nám vedeli zaslať fotografie Vašej rastlinky a z nich sa pokúsime presnejšie identifikovať pôvod problému. Fotografie prosím zašlite na poradna@agrocs.sk .
Prajem Vám príjemný pekný deň.
S pozdravom
Tomáš Kuvik
Kristina
Dobry den
Chcem sa spytat presadila som orchideu ked kvitla. No a teraz sa jej dajak nechcu rozkvitnut puciky. Da sa stym este nieco robit alebo mi zhnije?
Mária
Dobrý den chcem sa spytat mam orchideu ktora vytlačila stonku v strede medzi listami ostatne mi tlacia spod listov len tato jedna takto a ked odkvitla a odstrihla som usušenu stonku už nevikvitlaba už su tomu 3 roky aj som ju pohnojila presadila ale nic. Všimla som si že tlačí nove korene v kvetináči ale nekvitne vobec ci to neni tym ze vykvitla v strede??? A vlasne tym padom ani novy list nevychadza znej
Monika
Dobry den,na okne v kuchyni mam 7 orchidei a kazdy den mi z nich lezu po okne take male chrobaciky, vyzera to ako maly korovec, aby ste mali asi predstavu ako to vyzera. Kazdy den zabijem aj 10 chrobakov. Uz som aj tri orchidee presadila ci nahodou to nebude premocenym substratom. Ak by sa dalo poslal by som aj fotku ako to vyzera.
Dakujem za odpoved a pomoc.
Tomáš Kuvik
Dobrý deň p. Monika,
ak by to teda bolo možné, chceli by sme Vás poprosiť o zaslanie fotografie škodcu , ktorého spomínate, prípadne aj celej orchidei aby sme lepšie dokázali určiť príčinu Vášho problému.Fotografie môžete zaslať na náš e-mail poradna@agrocs.sk .
S pozdravom
Tomáš Kuvik
Marcela
Dobry den,
tesila som sa, ked moja orchidea vyhnala stonku ako na kvet ale na moje prekvapenie sa na konci stonky namiesto kvetu objavil list. Zaujimalo by ma, preco sa to deje. Listy su silne a zdrave a aj novy listok na stonke. Na internete neviem najst vysvetlenie tohto ukazu. Mate tusenie o co ide? Za odpoved vopred dakujem.
Jana
Ide o keiki -nový výhonok, pomocou ktorého sa orchidea môže rozmnožiť. Ja som nechala keiki na materskej rastline a už mi kvitne.
http://huradozahrady.com/keiki/
Katarína
Na orchidey mi na stonke rastie miesto kvetu list.Aká môže byť príčina?Mám ho nechať tam,alebo odstrániť.
Danka Gaborova
Prosim o radu. Presadzala som orchidei a chcem sa spytat, ci mozu ostat aj bez drevenej drte v crepniku, iba tak. Mam ich velke a musela by som kupit nove vacsie kvetinace. Bude to fungovat, alebo nie. Dakujem. Prosim odpoved na moj mail.
Tomáš Kuvik
Dobrý deň pani Gaborova,
ďakujeme za Váš dotaz. Nechávať orchideu len tak bez substrátu v kvetináči by sme určite neodporúčali. Substrát zabezpečuje vhodné vzdušné prostredie pre rast koreňov a pomáha lepšie hospodáriť s vodou, aby rastlina netrpela na premokrenie. V tomto prípade pri presádzaní odporúčame využiť FLORIA Substrát na orchidey.
S pozdravom
Tomáš Kuvik