Uvádza sa, že vydržia aj -10 až -15°C, kedy síce opadnú a na jar obrašia, no osbné skúsenosti s tým nemám a ani neodporúčam „riskovať“ Bežne ich však pestujeme ako izbové rastliny, ktoré môžeme od jari do jesene letniť- kedy aj zvyčajne zakvitá. Ich plody sú jedlé a možno ani mnohí z vás netušili, že ide o marakuju, ktorá je veľmi chutná a známa. Jej meno je mučenka jedlá – Passiflora edulis.
U nás je však snáď najobľúbenejšou Passiflora careuela – mučenka belasá, ktorá však nie je veľmi chutná, no rozhodne zaujme svojim kvetom. Jej pestovanie je jednoduché, no mali by sme im dopriať slnečné prostredie, dostatok vlahy, hnojenie cca raz za 3-4 týždne alebo použitie dlhodobo pôsobiacich hnojív.
Naopak v zime obľubujú nízke teploty, okolo 10°C a minimálnu zálievku bez hnojív. Množiť si ich môžeme pomocou odrezkov alebo výsevom na jar. Klientke prežila zimu v Nitre na Zobore na terase, no nie vždy to tak musí byť. Dosahuje dĺžku niekoľko metrov a preto je doprajeme adekvátnu oporu, samozrejme podľa druhu a intenzity rastu. Na jeseň môžeme hlboko zrezať, no nie je to podmienkou. Kvitnutie podporíme vyštipovaním bočných, slabých výhonkov.
NATURA Big Beat
Na rastliny odporúčame použiť NATURA Big Beat – unikátne hnojivové tyčinky s dvojitou funkciou: na jednej strane vyživujú a na strane druhej chránia rastliny. Vďaka svojej veľkosti pôsobia 3 krát dlhšie v porovnaní s bežnou tyčinkou. Unikátna látka v receptúre obmedzuje výskyt cicavých škodcov a udržiava tak počet škodcov pod prahom škodlivosti. Toto tyčinkové hnojivo je vhodné na všetky druhy rastlín.
Pridať komentár