Sú malé, nenápadné, no škody ktoré dokážu napáchať sú mnohokrát obrovské. Reč je o voškách, ktoré dokážu vo veľmi krátkom čase poškodiť značnú časť rastlín a znepríjemniť tak život nie jednému záhradkárovi.
Kedy a ako ich odhaliť?
Vošky ale aj molice sa živia tým, že dokážu cicať šťavu z mladých rastlín veľmi rýchlo a vo veľkom rozsahu. V prípade, že vidíte na svojich rastlinkách deformujúce sa listy, je to jedným zo znakov, že vašu rastlinku mohli napadnúť vošky alebo molice. Výskyt týchto škodcov môžete odhaliť veľmi ľahko, keď že väčšinou sa zdržujú na spodnej strane listov a odtiaľ cicajú šťavu z mladších rastlín a napadnuté rastliny rastú viditeľne pomalšie.
Ako proti nim bojovať?
Vošky však majú v záhrade väčšinou ešte jedného pomocníka. Keď že nie sú “bežecké typy“ , v pohybe im veľmi ochotne pomáhajú mravce, ktoré ich dokážu veľmi rýchlo dopraviť až k potrave. Samozrejme nič nie je zadarmo, pretože mravce sa živia sladkou tekutinou, ktorú vošky vylučujú. Ak už máte problém s týmito škodcami, odporúčame použiť prípravok Vošky – Molice STOP.
AGRO Vošky – Molice STOP
- veľmi efektívny insekticíd – pôsobí na všetky vývojové štádiá škodcov
- dotykový a požerový jed so systémovým účinkom(rozvádzaný po rastline)
- dlhodobý reziduálny účinok
- spektrum účinku: vošky na paprikách, jabloniach , molice na rajčiakoch
- balenie : 0,2g (vodorozpustné vrecko) vo fľaši s mechanickým rozprašovačom (cca 500 ml aplikačnej kvapaliny) 2×1,8g (až na 36 l aplikačnej kvapaliny)
- ochranná doba: 7 – 14 dní podľa typu rastliny
- aplikácia v mesiacoch : 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12
One comment
Katarína Maková
Dobrý deň..mám 3ročnú broskyňu a má na listoch zelenú vošku. Listy sú samozrejme skrútené. Už je po odkvitnutí. Čo treba urobiť? Ďakujem za radu