Pre vás to znamená, že v období intenzívneho rastu bude kosačka s ostrými nožmi najpoužívanejším náradím a zaháľať nebude ani aplikačný vozík s trávnikovým hnojivom.
Kosenie
Je najčastejšia činnosť pri údržbe trávnika. V našich podmienkach naštartujete kosačku približne 35 krát do roka, čo znamená, že v období najintenzívnejšieho rastu to bude aj 2 krát do týždňa. Ak necháte trávnik prerásť, nebude mať po pokosení sýtozelenú farbu, ale žltozelený odtieň. Cez vysoké steblá sa totiž do spodných častí nedostane dostatok slnečného svetla, preto majú menší obsah chlorofylu. Pri správne načasovanom kosení sa vyhnete aj problémom s množstvom pokosenej trávy a nebudeme musieť vyprázdňovať zberný kôš už po niekoľkých metroch. Trávnik koste na výšku 3 až 4 cm a v horúcich letných mesiacoch pridajte ďalšie 2 cm. Častou chybou je takzvané skalpovanie trávnika. Vzniká pri veľmi nízkom nastavení kosenia, kedy môžete nožom kosačky zničiť odnožovacie orgány tráv. Z takéhoto zásahu sa trávnik potom dlho spamätáva.
Hnojenie
Kosením odnímate väčšinu nadzemných častí rastlín. Na ich obnovu, a to už v priebehu niekoľkých týždňov, spotrebuje trávnik všetky dostupné živiny z okolia koreňového systému a začne sa meniť jeho farba, rýchlosť rastu a schopnosť odolávať nepriaznivým vplyvom. Jedným z tajomstiev krásneho zeleného trávnika je preto prísun živín v podobe špeciálnych hnojív. Používajte kvalitné viaczložkové hnojivá na trávniky a s dlhodobým účinkom. Na každú časť sezóny sú k dispozícii produkty so správnym pomerom živín a vhodnou granuláciou. Pozor! Hnojivo nikdy na väčších plochách nerozhadzujte ručne. Rovnomerné vyhnojenie dosiahnete pomocou štrbinového alebo rotačného aplikačného vozíka.
Najmä v jesennom období pripravujeme trávnik na obdobie počas zimy a nemali by sme zabúdať na vhodné hnojivá. Nepoužívajte však tie, ktoré ste aplikovali počas celého roka, nakoľko obsahujú vyšší obsah dusíka a ten podporuje bujnejší rast zelenej masy.
NÁŠ TIP: Jesenné trávnikové hnojivo
- podporuje lepšie vyzrievanie trávnika pred zimou, a tým zvyšuje odolnosť proti vymŕzaniu
- znižuje riziko napádania tráv hubovými chorobami
- zvyšuje odolnosť tráv voči suchu a iným stresovým faktorom
- vďaka nižšiemu podielu dusíka (N) udržiava trávny porast kompaktný a odolnejší voči zošliapaniu
- vysoký podiel horčíka – pre sýtozelenú farbu trávnika
- vysoký podiel síry – nevyhnutý na rast a zdravý vzhľad trávnika
- hnojivo je tiež vhodné na okrasné dreviny
- balenie 5 kg vystačí na 250 m2, balenie 10 kg vystačí na 500 m2
Závlaha
Bohatý koreňový systém sa vyvinie len pri dostatočnom prísune vody, ktorý ťažko zabezpečíte polievaním z hadice. Ideálnym riešením je automatická podzemná závlaha, ktorá distribuuje vodu rovnomerne a úsporne, alebo aspoň rôzne typy povrchových rozstrekovačov. V teplom počasí polievajte v skorých ranných hodinách, najlepšie ešte pred východom slnka, keď je vyparovanie na minime. Bez možnosti zabezpečenia dostatočnej závlahy nemá zmysel investovať do kvalitného trávnika a hnojiva.
Ochrana
Ak má trávnik všetko čo potrebuje, je pomerne odolný proti škodlivým vplyvom. Napriek tomu ho musíte pred nimi chrániť a najlepšia ochrana je prevencia.
Najčastejšie môžete bojovať s výskytom zimnej fuzariózy, známej aj pod názvom pleseň snežná a na sklonku leta s pravidelne sa vyskytujúcimi takzvanými trávnymi hrdzami. Najlepšou ochranou je preventívny postrek širokospektrálnymi fungicídmi, ktorých ochranný účinok pretrvá 4 až 8 týždňov.
Do trávnika môžu preniknúť aj nežiaduce rastliny. Ak je výskyt len lokálny a na malých plochách, tak ich jednoducho odstráňte pomocou ostrého noža alebo vypichovača buriny. Pri väčšom výskyte širokolistých rastlín, napríklad púpavy či ďateliny, postrekujte plochu selektívnym herbicídom, ako je BOFIX. Ten zničí len dvojklíčnolisté buriny a trávniku neublíži. Pozor! Pri neopatrnej manipulácii a silnom vetre môže dôjsť k poškodeniu okolitých okrasných a úžitkových rastlín.
Vertikutácia
Jesennú vertikutáciu vykonávame najčastejšie v mesiacoch september a október. Trávnik sa vertikálne prereže a tým aj prevzdušní. Vertikutujeme vždy v oboch smeroch, teda do kríža- vertikálne aj horizontálne po pozemku. Ideálne je trávnik pred vertikutáciou pokosiť a taktiež by mal byť mierne vlhký. Aj keď po tomto úkone často vyzerá zúbožene, aplikáciou hnojiva a správnymi krokmi pri práci mu len pomôžeme a už za niekoľko týždňov bude opäť krásny a svieži. Vertikutáciou podporíme odnožovanie trávnych druhov a zaistíme celkové zlepšenie zdravotného stavu. Samozrejme týmto úkonom odstraňujeme plsť- teda starinu z trávnika, ktorá spôsobuje okrem iného zvýšenú chorobnosť trávnika, obmedzuje rast nových odnoží, ale taktiež aj zamedzuje prístupu vody.
Pridať komentár