Význam mulčovania
- umožňuje minimalizovať ochranu (mechanickú aj chemickú) proti burinám.
- znižuje agrotechnické nároky na obrábanie pôdy, netvorí sa pôdny prísušok.
- nastielaním sa zlepšujú vlahové pomery mulčovaných plôch.
- zabraňuje erózii pôdy.
- mulč chráni korene v zimnom období pred premrznutím a cez leto pred vysušením pôdy.
- pri rozklade zvyšuje obsah humusu pôdy, pričom únik živín v plynnej podobe je zanedbateľný.
- zvyšuje mikrobiálnu aktivitu.
- má priaznivý vplyv na estetiku okrasných záhrad a parkov (podľa použitého materiálu).
- nastielaním mulču pre väčšinu drevín napodobňujeme prirodzené lesné prostredie.
Druhy kôrových a drevných mulčov
Používa sa najmä kôra a štiepka (prírodná aj farbená) z ihličnatých drevín. Vyrábajú sa drvením a následným triedením, najčastejšie vo frakciách 0 – 8 cm. Sú bežne dostupné v balenej (45 až 80 litrových PE vreciach, v 2,5 m3 bigbagoch) a voľne loženej forme. Medzi bežne dostupné druhy mulčov na našom trhu patria nasledovné druhy a ich zmesi:
- Smreková kôra, ktorá je cenovo aj objemovo najdostupnejšia na našom trhu. Nevýhodou je pomerne rýchla degradácia a slabší okrasný efekt oproti iným mulčom z ihličnatých drevín.
- Borovicová kôra je zaujímavou alternatívou vďaka vyššej odolnosti voči rozkladu a pomerne dobrej cenovej dostupnosti.
- Smrekovcová kôra vyniká vysokou dekoratívnosťou vďaka červenkastému zafarbeniu. Okrem uvedeného je z dôvodu vysokého obsahu živíc veľmi odolným mulčom voči rozkladu. Nevýhodou je slabšia objemová a cenová dostupnosť.
- Píniová kôra svojou dekoratívnosťou a odolnosťou patrí medzi najkvalitnejšie mulčovacie materiály na našom trhu. Nevýhodou je vyššia cena.
- Prírodná a farbená štiepka z ihličnatých drevín patrí medzi dobre dostupné alternatívy na našom trhu. Ich výhodou je väčšia farebná variabilita.
Aplikácia mulčov
Doporučená hrúbka mulču je 5-10 cm v závislosti od charakteru a spôsobu mulčovania. Príliš veľká hrúbka môže spôsobiť aj problémy spojené najmä hnitím a tlením pri rozklade organického materiálu, alebo môže dôjsť až prerastaniu koreňov do mulču. Naopak pri malej hrúbke mulčovacej vrstvy nedokážeme dostatočne zabrániť rastu burín. Kvôli zvýšeniu odolnosti proti prerastaniu burín sa často používa kombinácia nastielania mulčov s tkanými a netkanými textíliami. Kôrové a iné organické mulče podliehajú postupnému rozkladu, preto v istých intervaloch sa musia dopĺňať.
- Výhody – kôrové mulče sú 100 % prírodné materiály so zaujímavým okrasným efektom, ktoré sa používajú najmä v sadovníctve. Na stanovišti v závislosti od druhu vydržia niekoľko rokov, čím šetria náklady na údržbu záhonov.
- Nevýhodou môže byť rozširovanie hubových chorôb najmä v prípade používania mulčov nevhodnej kvality a pôvodu (kalamitné drevo). Z uvedeného dôvodu treba uprednostniť čisté kôrové mulče ihličnatých drevín, ktoré vďaka vyššiemu obsahu živíc sú odolnejšie voči rozkladu a menej kontaminované patogénmy.
2 komentáre
Jozef Štefčík
Dobrý deň,
pred domom som mal minulý rok zasadené šípy, ktoré som pred zimou vykopal. Teraz som upravil povrch a namiesto šípov zasadil okrasné dreviny. Chcel by som zabrániť rastu buriny a preto som sa sa chcel informovať, aký by bol vhodný postup. Celú zeminu chcem pokryť geotextíliou a navrch dať kamienky. Je prosím Vás nutné použiť aj chemické prostriedky proti burine? Bojím sa, aby som nezničil novozasadené dreviny. Čo by bolo vhodné použiť?
Ďakujem.
Sabína Nagyová
Dobrý deň, pán Štefčík,
postup realizácie mal byť taký, že z miesta, na ktoré chcete vysadiť okrasné stromčeky, odstránite burinu, následne plochu ošetríte totálnym herbicídom a až potom zasadíte stromčeky a umiestníte geotextíliu, na ktorú dáte kamienky. V prípade, v ktorom ste sa momentálne ocitli Vy, už nedoporučujeme použiť herbicíd. Dbajte o to, aby ste dokonale odstránili burinu a následne pokryte plochu geotextíliou, tá bráni prerastaniu nežiadúcej buriny. Pozdravujem!