Sprievodca komplexnou starostlivosťou o trávnik
Krásny a zdravý trávnik, to je pýcha záhradníka amatéra aj profíka. A sucho, burina, mach, sneh, krtky, mravce …, to všetko sú faktory ničiace celkový dojem inak prekrásnej záhrady. My vám však ukážeme, že starostlivosť o trávnik nemusí byť ťažká a dlhotrvajúca starosť a že so správnymi produktmi si prácu naopak uľahčíte!
1. krok: Príprava pôdy je základ
Aj trávnik potrebuje na svoj rast vhodné základné podmienky, ako sú dostatok svetla a vody. Preto by sme ho mali zakladať na miestach, ktoré nie sú úplne zatienené a je k nim ľahký prístup na údržbu (teda nie strmé svahy).
Najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom založenia sú pokládky trávnikových kobercov, ale sú tiež najnákladnejším a nie všade je možnosť ich položenia. Preto odporúčame zvoliť metódu výsevom trávnej zmesi a to takej, od ktorej očakávame daný spôsob záťaže.
Výsev trávnika je vhodný buď od polovice apríla do polovice mája alebo od polovice septembra do polovice októbra. Neskôr sa už neodporúča, trávnik by nestihol pred zimou dostatočne zakoreniť. Obidva spôsoby založenia trávnika však vyžadujú starostlivú prípravu pôdy a hlinito-piesčitú zem, ktorá by mala byť preložená kompostom alebo iným hnojivom.
Ak nemáte vhodnú pôdu, použite špeciálny substrát na trávniky, napr. značky AGRO, ktorý má vhodnú štruktúru na výsev osiva. Ešte pred zasiatím a zapracovaním substrátu odporúčame pôdu odburiniť, to sa vám podarí jedine totálnym herbicídom. Na záver vyrovnajte terén hrabľami do čo najrovnejšieho tvaru, zaistíte tým rovnomerné vzídenie trávnika.
2. krok: Kvalitné osivo zárukou úspechu
Žiadny trávnik nevzniká len z jedného druhu trávy. Jedná sa vždy o zmesi, ktoré sú namiešané z takých trávnych odrôd, ktoré svojou charakteristikou a spolurastom vytvoria výsledný trávnikový koberec plniaci predovšetkým stanovenú funkciu. Trošku trávnej alchýmie, znalosti odrôd a ich vzájomná znášanlivosť a luxusný alebo odolný či úžitkový trávnik je na svete!
V každej trávnej zmesi spoľahlivo nájdete mätonoh trváci, kostravu červenú a lipnicu lúčnu. Voľbou pomeru jednotlivých trávnych odrôd určujeme vlastnosti budúceho trávnika. Pri nákupe sa môžete vždy riadiť odporúčaním výrobcu trávnej zmesi. Ten obvykle už názvom zmesi predurčuje jej hlavnú charakteristiku.
Pokiaľ sa vyznáte v trávach, môžete si podľa zloženia zmesi aj sami overiť, či je tá správna na váš účel. Mätonoh trváci je základom všetkých zaťažovaných športových aj rekreačných trávnikov, ktorým zaisťuje odolnosť voči silnej záťaži a rýchlu regeneráciu poškodených miest. Kostrava červená sa využíva v zmesiach na okrasné trávniky, ale aj na golfové ihriská. A lipnica lúčna je základnou zložkou zmesí na zaťažované športové aj úžitkové trávniky vyžadujúce odolnosť voči mechanickému poškodeniu.
Skvelé výsledky môžete očakávať od AGRO trávnych zmesí so zameraním na športové, parkové, lúčne a univerzálne využitie.
3. krok: Vo výžive je sila
Najefektívnejší spôsob ako dodať trávniku živiny je pomocou minerálnych hnojív, ako napríklad AGRO Trávnikové hnojivo.
Toto hnojivo obsahuje všetky potrebné základné živiny vrátane horčíka, ktorý trávniku zaistí sýtozelenú farbu. Aplikovať je možné ručným rozhodením na plochu trávnika. Na väčšie plochy je vhodnejšie použiť posypový vozík alebo rozmetadlo pre rovnomernejšiu a pohodlnejšiu aplikáciu. Trávnikové hnojivo aplikujte 1x mesačne, najlepšie na suchý povrch trávnika, aby sa granulky nelepili na listy trávnika a nie počas vysokých teplôt. Po aplikácii je potrebné trávnik zavlažiť alebo hnojiť pred dažďom, pretože voda uvoľní živiny do pôdy a sprístupní ich rastlinám.
Dajte trávniku správne vitamíny pred zimou a na jar sa vám odmení. Výživa trávniku na jeseň sa líši od priebehu sezóny hlavne v zložení použitého hnojiva. Na jar potrebuje trávnik viac dusíka na rozvoj a podporu rastu skvelo naštartujete rast s AGRO trávnikovým hnojivom Štart (aplikujte po vertikutácii prevzdušnení a odstrávnení trávnej plsti). Na jeseň je to naopak. AGRO trávnikové hnojivo Jeseň je bohaté na draslík, ktorý dodá trávniku schopnosť lepšie čeliť nepriaznivým poveternostným vplyvom, zvyšuje jeho odolnosť voči vymŕzaniu a napadnutiu hubovými chorobami. Aplikuje sa od začiatku septembra do konca októbra
4. krok: Následná starostlivosť po celý rok
Kvalitný, zdravý a krásny zelený trávnik potrebuje na svoj správny rast časté nízke kosenie. Častosť kosenia je závislá teda len na vás a na množstve voľného času. Ideálne je kosiť 1 až 2x za týždeň. Výška trávnika po kosení by sa mala pohybovať medzi 2 až 5 cm. Pozor však počas horúčav, kedy je vhodné kosiť skôr na hornej hranici, teda na výšku 4-5 cm. Rozhodne nekosíme nižšie, aby sme trávnik tzv. neskalpovali. Dôležité je tiež, aby bol nôž kosačky ostrý, inak dochádza k trhaniu koncov trávy a konce tak žltnú, hnednú a nevyzerajú pekne.
Hnojením dodáme samozrejme živiny aj burinám. Ak sa nám začnú viac objavovať buriny v trávniku, potom je nutné zasiahnuť použitím selektívneho herbicídu. Na vysvetlenie selektívny herbicíd znamená prípravok, ktorý tráve neuškodí a buriny ničí.
Na zdravý rast vášho trávnika je dôležité pH pôdy. Ak má pôda nižšie pH a navyše je plocha trávnika zatienená, budú sa v týchto miestach pravidelne tvoriť machy. Rast machov je tak agresívny, že dokáže úplne vytlačiť trávnik z rastu.
Na jeho likvidáciu budete potrebovať prípravok na odstránenie machov v trávniku alebo spojte hnojenie s likvidáciou machu pomocou Trávnikového hnojiva proti machu.
Pridať komentár