Kompostovať sa môže rastlinný odpad zo záhrady, nesmú sa však kompostovať napadnuté alebo choré rastliny. Na kompostovanie je vhodný aj mäkký kuchynský odpad.
Pri kompostovaní väčšinou hlavný podiel tvorí pokosená tráva. Samotná je však na kompostovanie nevhodná, je príliš vlhká, neprevzdušnená a môže aj zahnívať a následne páchnuť. Pri kompostovanej hmote je potrebné dosiahnuť tlenie, nie hnitie. Preto je vhodné k pokosenej tráve pridať drobné alebo drvené konáre, piliny a hobliny, ktoré trávnu hmotu prevzdušnia, a tým sa ľahšie humifikuje. Všetky organické látky určené do kompostu je dôležité ukladať pokiaľ možno v rovnomerných, prevzdušnených vrstvách a prekladať ich vrstvami zeminy.
Na jeseň býva pomerne veľa opadaného lístia. Najlepší spôsob využitia je lístie plošne kompostovať priamo na mieste, takto výborne poslúži ako zdroj organickej hmoty na vylepšenie pôdy. Zhrabané lístie sa rozprestrie na prázdne záhony alebo okolo stromov. Samotné rozloženie lístia by trvalo dlho, preto pre urýchlenie rozkladu je vhodné použiť prípravok spoločnosti Neudorff Radivit Urýchľovač kompostovania, ktorý vďaka obsahu humifikačných organizmov, glycidov a proteínov zlepšuje rozpad organickej hmoty. Rozprestreté lístie stačí prípravkom len posypať.
Pridať komentár