Starajme sa o záhradu aj v zime
Nezabudnite na zimné práce v záhrade a v domovoch
Praví záhradkári vedia, že ani v zime keď príroda spí, záhony sú prázdne a stromy majú pusté konáre, nesmú zabúdať na starostlivosť o ňu. Poďte s nami teda do záhrady na malú prechádzku.
V záhrade nezabudnite:
- Ak máme v záhrade trvalky alebo skalky, kontrolujme pravidelne ich zimný kryt. Ak sú krčky koreňov skalničiek vytiahnuté mrazom, zatlačme ich do pôdy.
- Ak nasneží nezabudnime z drevín striasť sneh. Nevstupujme na trávnik, hlavne v dňoch, keď mrzne.
- Keď je však zima suchá s teplotami nad nulou je čas na kontrolu trávnika, či sa v ňom neobjavil mach. Ten sa totiž začne postupne rozrastať do väčších trsov a vytláčať pôvodnú trávnatú prikrývku. Nejde o nič vážne, len sa pravdepodobne prekyslila pôda. V takom prípade rovnomerne rozsypte po trávniku vápnitý dolomit, ktorý pôdu zneutralizuje. Ak je boj s machom neúspešný, odporúčame skoro na jar aplikovať FLORIA Mach STOP. Je to špeciálny hnojivový koncentrát, určený na obmedzenie výskytu nežiaduceho machu v trávniku. Podporuje rast tráv a dodá trávniku sviežu zelenú farbu.
- V dňoch, keď nemrzne, zalejme vždyzelené dreviny – tie v záhonoch ale aj tie, ktoré máme vo vegetačných nádobách.
- Odhrnutý sneh ukladajte na skalku, do skleníka a do porastov vždyzelených drevín. Poslúži ako izolácia pred mrazmi ale aj ako ochrana pred príliš ostrým slnkom.
- Ovocné stromčeky je potrebné rezať v dvoch etapách – v zime a v lete. Zimný rez podporuje silný rast nových výhonkov. Prospeje jadrovinám, no nesvedčí kôstkovinám.
- Môžete začať presvetľovať kvitnúce okrasné kríky aj živé ploty. Koncom februára je potrebné začať s rezom v lete kvitnúcich okrasných drevín.
- Nezabudnite včas odstrániť suché lístie a zimný kryt z miest, kde budú vyrastať prvé jarné cibuľoviny. Máme tu tip vo forme hnojiva, ktoré je vhodné na úžitkové cibuľoviny (cesnak, cibuľa, pór a iné), okrasné cibuľoviny a hľuznaté rastliny (mečíky, tulipány, narcisy, ľalie, korunkovky, okrasné cesnaky, amarylisy, hyacinty, snežienky, bledule, scily, krokusy, georgíny, begónie a iné).
15 ml (vrchnák od fľaše) nalejte do 2 l vody a premiešajte. Takto pripraveným roztokom prihnojujte rastliny výdatnou zálievkou. Prvýkrát hnojte ihneď po výsadbe, nepresádzané výsadby veľmi skoro na jar, akonáhle sa začnú objavovať končeky listov zo zeme. Ďalšie prihnojenie vykonajte pravidelne každých 14 dní. Prihnojovanie ukončite, akonáhle začnú listy žltnúť. Počas tejto doby tiež obmedzte zálievku a nechajte cibule vyzrieť. Posledné prihnojenie hneď po odkvitnutí podporí tvorbu veľkých hľúz schopných kvitnutia v ďalšom roku.Ak patríte k záhradkárom lenivejším, máme pre vás organo-minerálne hnojivo na cibuľu, cesnak a okrasné cibuľoviny, ktoré pôsobí až 60 dní. Peletovaná štruktúra hnojiva je praktická na manipuláciu a presnú aplikáciu. Hnojivo stačí rozhodiť na plochu záhonu a jemne zapracovať do pôdy.
- Vo februári si už môžete premyslieť výsev letničiek a zeleniny, samozrejme ak si ich chcete vypestovať svojpomocne. Je dôležité, aby ste pri výseve použili ten správny substrát, a to Substrát na výsev a množenie. Svojimi vlastnosťami zaručuje optimálne podmienky pre predpestovanie sadby kvetín a zeleniny. Jemná štruktúra uľahčuje zarovnanie povrchu. Nezasolenosť umožňuje rýchle a rovnomerné klíčenie semien. Substrát obsahuje aktivátor zakoreňovania, tým podporuje bohatú tvorbu zdravých koreňov.
- Napíšte si zoznam osív, náradia a všetkého čo budete na ďalšiu sezónu potrebovať.
- Vo februári už môžete do skleníka smelo vysiať prvú zeleninu.
V domovoch je potrebné:
- Pravidelne kontrolujte izbové rastliny a vetrajte im miestnosť. Substrát by mal medzi zálievkami mierne preschnúť, preto ich zalievajte menej. Odporúča sa izbovým rastlinám 1x mesačne aj v zimnom období dodávať živiny. Ideálny je na to unikátny produkt s revolučným spôsobom prípravy kvapalného koncentrátu. Kristalon Izbové rastliny – koncentrát vo fľaši je vhodný na všetky typy izbových rastlín. Je bohatým zdrojom živín a mikroprvkov, podporuje bohatšie kvitnutie a zelenšie listy a zvyšuje odolnosť rastlín voči chorobám a škodcom.
- Nezabudnite ani na zimujúce subtropické rastliny v pivniciach a na chodbách, občas prezrite aj uskladnené cibule a hľuzy. Ak sa objavia plesne, okamžite zasiahnite.
Náš tip:
Prvá zeleninka pre Vás
Vonku to síce ani zďaleka nevyzerá na pestovanie zeleniny, no vy si môžete dopĺňať vitamíny aj v zime. Vezmite sa NATURA Substrát bylinková záhrada a vypestujte si pažítku či petržlen, ale pomerne rýchlo sa môžete zásobiť aj čerstvou žeruchou. Stačí, ak do misky so substrátom nasypete semená žeruchy a umiestnite na okenný parapet. Už o týždeň sa môžete tešiť z prvej úrody, ktorú iba jednoducho ostriháte nožnicami a môžete servírovať. Kúzelnú arómu a výraznú chuť byliniek môžete vyčarovať používaním vysokokvalitného prírodného organického kvapalného hnojiva bylinková záhradka.
Pridať komentár